Čo všetko zistím testovaním vody? Niektoré testy vám ukážu ph, hodnoty minerálnych látok, ako tvrdú vodu máte aké sú hodnoty nežiadúcich látok.
Aké pH má mať pitná voda?
Pitná voda by mala mať pH v rozmedzí 6,5–9,5. Pokiaľ pijete veľmi kyslú alebo zásaditú vodu, spôsobujeme narušenie acidobázickej rovnováhy. Dôsledkom tejto poruchy je prekyslenie organizmu, čo má za následok vznik mnohých chorôb napríklad ako dna, hypertenzia, zápal orgánov tráviaceho systému, kožné ochorenia a vypadávanie vlasov. Narušenie acidobázickej rovnováhy je mimoriadne nebezpečný stav, ktorý môže v extrémnych prípadoch viesť až k rakovine.
Čo spôsobuje tvrdosť vody?
Tvrdosť vody spôsobuje vápnik a horčík. Pokiaľ je hodnota vápnika a horčíka vysoká označujeme takúto vodu ako tvrdú. Tvrdá voda sa moc nepriatelí s elektro spotrebičmi. Prečo? Tvrda voda vytvára vodný kameň, ktorý sa usádza na dne spotrebičov alebo v rúrach. Tvrdý kameň vzniká ohrevom vody, kedy odchádza k vyparovaniu vápnika horčíka. Môžete to vidieť na vodovodných batériách ako biely povlak.
Najčastejšie a najznámejšie látky, ktoré vo vode meriame
Tak určite tu patrí chlór. Chlór má svoju pozitívnu funkciu, kde účinne dezinfikuje, zbavuje vodu baktérií, zabraňuje šíreniu niektorých chorôb, čo je skvele ALE má aj negatívnu stránku. Je to vysoko toxická látka a pri reakcii s inými látkami nachádzajúcimi sa vo vode sa tvoria toxíny THM. Dusičany a dusitany sa do vody vedia dostať v blízkostí polí a poľnohospodárskych prevádzok. Pokiaľ z vody cítite zvláštnu chuť, vôňu alebo dokonca vidíte inú farbu, môžu mať v tom prsty železo a mangán. Tieto dve látky dokážu ovplyvniť vôňu, chuť a aj farbu.
Ako si doma otestujem vodu?
Naša stránka ponúka rôzne domáce testy na vodu. Je to rýchly a spoľahlivý spôsob ako otestovať vodu. Každý test obsahuje sadu na rozbor vody a návod na použitie.